Recenzia: 7 Divov sveta – Architekti

Krabica

Rodina hier o 7 starovekých divoch sveta dostala nový prírastok, od autora Antoine Bauzu a vďaka vydavateľstvu ADC Blackfire tu máme novinku s názvom 7 Divov sveta: Architekti. Čaká na nás rokmi overený autor, overená téma, overené mechanizmy. Napriek tomu je táto hra úplne nová, samostatná… a opäť skvelá!

Komponenty

V krabici nájdeme okrem českých a slovenských pravidiel aj prehľadne uložené komponenty pre každého z 2 až 7 hráčov, ako aj spoločné komponenty. Príprava hry je extrémne rýchla. Každý z hráčov si vyberie krabičku s 5 dielikmi divu a 25 kartami. Na obale krabičky je zobrazené, ako jednotlivé diely divu na seba nadväzujú. Balíček s kartami hráč pretočí tak, aby boli lícom hore a položí ho medzi seba a hráča po svojej ľavici. Do stredu stola, aby boli dostupné všetkým hráčom, sa položia žetóny pokroku (3 lícom hore, ostatné v jednom spoločnom balíku lícom dolu), žetóny vojenského víťazstva, žetón mačky, lícom dolu balíček spoločných kariet (s otáznikom) a predpísaný počet žetónov vojny-mieru, podľa počtu hráčov, otočené na stranu holubice mieru. Hotovo, 2 minúty…

Príprava hráča

Ďalšou obrovskou výhodou tejto hry je čas, ktorý potrebujete na vysvetlenie pravidiel. Nemalo by to zabrať viac ako 5 minút. Hráči sa striedajú na ťahu a vo svojom ťahu si hráč vyberie a zahrá jednu kartu z dostupných balíčkov. Dostupné balíčky sú po jeho ľavici, pravici a v strede stola. V balíčkoch po stranách hráč vidí presne, akú kartu si môže zobrať, spoločný balíček v strede ponúka náhodnú kartu. Hráči na ruke nedržia žiadne karty, ihneď ich vykladajú a vykonávajú efekty.

Typy kariet

Sivé karty sú suroviny, ktoré zhromažďujete, aby ste mohli otočiť jeden z piatich dielov divu (postupne zdola nahor). Ihneď, ako dosiahnete potrebné suroviny (napr. 2 rôzne, 2 rovnaké, a tak ďalej), tieto karty odhodíte a príslušný diel divu otočíte na jeho dokončenú stranu. Takto Vám bude pekne narastať stavba a kto postaví posledný piaty diel okamžite ukončuje hru. Jednotlivé diely divu prinášajú hráčovi víťazné body, ale niektoré dokonca aj špeciálne efekty, ktoré sa ihneď vyhodnotia. Žlté karty sú žolíkmi a vedia nahradiť akúkoľvek potrebnú surovinu (sivú kartu).

Rozostavaný div

Ostatné karty takisto napomáhajú dosiahnuť hlavný cieľ hry – mať na konci hry najvyšší počet bodov. Modrých kariet sú dva druhy, jedna prináša priamo 3 víťazné body. Tá druhá síce iba 2, ale pri jej zahraní si hráč zoberie, buď zo stredu stola alebo od protihráča, žetón egyptskej mačky. Ak sa mu podarí uchovať si ho až do začiatku svojho nasledujúceho ťahu, má právo si tajne pozrieť kartu, ktorá sa nachádza navrchu spoločného balíčka. Má tak zabezpečený informovaný výber z 3 dostupných balíčkov.

Červené karty sú 3 typy a každá z nich prináša hráčovi práve jeden štít, t.j. bojovú silu. Karta bez lesného rohu je permanentná. Pri zahratí karty s jedným alebo dvomi rohmi je nutné pretočiť zodpovedajúci počet žetónov mieru-vojny v strede stola. Ihneď ako sa pretočí posledný žetón na stranu vojny, nastane porovnanie vojenskej sily medzi hráčom a jeho susedmi po ľavej a pravej strane. Za každého “slabšieho suseda” obdrží hráč žetón vojenského víťazstva v hodnote 3 víťazných bodov. Po vyhodnotení vojny sa pretočia žetóny naspäť na stranu holubice mieru a všetci hráči odhodia karty s lesnými rohmi.

Zelené karty predstavujú technologický pokrok. Každá z nich má na sebe zobrazený jeden z troch rôznych symbolov. Vždy, keď hráč obdrží druhú kartu s rovnakým, alebo tretiu kartu s rozdielnym symbolom, musí ich odhodiť a vyberie si jeden zo zelených žetónov v strede stola – buď z tých otočených lícom hore, alebo náhodný z rezervy. Tieto žetóny prinášajú efekty, ktoré umožnia hráčovi rýchlejšie rozvíjať svoju stavbu, alebo mu prinesú dodatočné víťazné body na konci hry. Po zahratí sa doplní nový dostupný žetón, aby ich bolo v každej chvíli v ponuke tri.

Dostavaný div, socha boha Dia v Olympii

A to je všetko! Hráčom treba ešte vysvetliť niekoľko drobných herných mechanizmov, ako je použitie zelených žetónov pokroku, špeciálnych vlastností niektorých častí divov, v akom poradí ich je nutné stavať. Hneď, ako jeden z hráčov postaví poslednú časť divu, je hra ukončená a spočítajú sa víťazné body: za postavené časti divu, za modré karty (držiteľ mačky má ešte +2 body navyše), za žetóny vojenského víťazstva a za vedecký pokrok (zelené žetóny). Hráč s najvyšším počtom bodov vyhráva, remízy rozhoduje počet dostavaných častí divu.

Hra samotná je odohraná v rozpätí 15 až 30 minút a skúsenosť hovorí, že po dohratí sa okamžite pripravuje nová hra, každý si chce predsa skúsiť postaviť iný div. Pravdou je, že postup stavby alebo konečný výsledok nemá hráč úplne pod kontrolou. Má obmedzený výber možností, často rozhoduje aj náhoda. Takisto, po konci hry trochu zdržuje roztriediť karty v odhadzovacom balíčku podľa rubovej strany. Avšak pozitíva prevažujú nad negatívami a celkový dojem je skvelý. Pomer cena / výkon je na dnešné pomery vynikajúci, plnohodnotná hra je pri všetkých počtoch hráčov (2-7), fantastický je čas, ktorý treba na prípravu, vysvetlenie a odohranie partie. Hra je vhodná na sprístupnenie sveta stolových hier deťom alebo úplným nováčikom, avšak ani skúsení “stolovkári” by nemali ohrdnúť porciou zábavy, ktorú prináša hra 7 Divov sveta: Architekti.

Pozitíva:

+ Čas (prípravy, vysvetlenia, odohratia)

+ Jednoduché a prehľadné pravidlá, jazyková nezávislosť

+ Počet hráčov (rovnaký herný zážitok pri hraní 2-7)

+ Grafické prevedenie komponentov

Negatíva:

– Náhoda

– Malá interakcia medzi hráčmi

– Plastové úložiská komponentov

– Triedenie kariet po konci partie

Počet hráčov: 2-7, vek: od 8 r., doba hrania: 25 min

Author: Pecovarhy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *