Recenzia – Marvel Champions CZ

Nebezpeční zloduchovia sa znova objavujú. Kto iný ich vie zastaviť a zahatať ich zradné plány a znemožniť zotročenie ľudstva?
Hrdinovia z Marvelu prichádzajú v krabiciach od Fantasy flight games a s češtinou od Blackfire.
Máme sa na čo tešiť?

Ilustráciu nakreslil našinec Michal Ivan, je krásna, čo poviete?

Blackfire nám na náš trh prináša novú počeštenú hru so superhrdinami s názvom “Marvel Champions”. Hra patrí do kategórie LCG (Living Card Game), to znamená, že v budúcnosti sa môžeme tešiť na spústu expanzií s rôznymi hrdinami a záporákmi (peňaženka na mňa nedôverčivo zazerá).

O čom to celé je ?
Marvel Champions TCG (The Card Game) je kooperatívna hra pre jedného až štyroch hráčov. Každý hráč sa ujme jedného hrdinu z Marvel univerza a hrá za hrdinu a jeho alter-ego. Spolu sa hráči snažia zneškodniť zloducha, a prekaziť mu jeho nekalé plány.

Čo čaká v krabici?
V krabici je pozoruhodne slušná nádielka, klasicky po novom FFG – pravidlá na vstup do hry a pokročilé pravidlá, ďalej nezvyčajne veľký počet kariet na základnú hru: 199 hráčskych kariet a 137 kariet stretnutí, potom referenčné karty (7) – dokopy úctyhodných 343 kariet, malé karty statusov (30) a zvyšok tvoria tokeny a veľmi pekné ukazatele životov. Nezvyčajnosťou (dúfam, že do budúcna dobrým zvykom 🙂 ) je plastový insert miesto štandardného papierového, ktorý je prakticky rozdelený, a pojme aj zabalené karty.

Priehrštie tokenov, spústa kariet. Mľask.

Dojmy po rozbalení

Komiksová atmosféra z balenia doslova dýcha, karty sú nádherné, tokeny majú tiež komiksový nádych. Graficky je to čistá radosť. Trošku ma zarazil výber hrdinov – k dispozícii sú Captain Marvel, Spider-Man, Iron Man (juchú), She-Hulk a Black Panther. Ja by som asi vybral inú zbierku, minimálne by som nahradil She-Hulka napríklad Jean Grey, Black Widow, alebo inou známejšou hrdinkou. Ale nevadí, som si stopercentne istý, že dorazia v rozšírení (peňaženka opäť gúľa očami) Zloduchov tvoria: Rhino, Klaw a Ultron.

Porovnania s podobnými hrami
Kartových hier na hrdinov vlastním niekoľko, skúsim teda v recenzii porovnať Marvel Champions (MCH) aj s inými, menovite – deckbuilder od Upperdecku – Legendary Marvel (LM), a kartovú hru Sentinels of Multiverse (SoM) od Greater than Games. LM má neskutočne veľa rozšírení, oproti MCH má však horšie grafické stvárnenie, niektoré karty v LM sú skutočne otrasné, ako keby ich kreslil začiatočník. V LM mi vadí aj to, že karty jedného hrdinu z prvých rozšírení, ale i v základe, sú graficky tie isté (to jest – majú len 1 rovnaký obrázok) – len s iným textom. V MCH sú karty viac komiksovejšie a graficky na vyspelejšej úrovni. LM je deckbuilder, v ktorom si balíček skladáte počas hry. V MCH si ho pripravíte pred hrou (podľa určitých pravidiel), napr. ako v Netrunnerovi, prípadne v Lord of the Rings LCG. V SoM je balíček fixný pre hrdinu a nedá sa meniť. U MCH by som povedal, že z oboch hier obsahuje to najlepšie – kde tu čosi pridáva, a funguje to naozaj skvelo.

Popis Marvel Champions
Hra je určená pre 1-4 hráčov, od 14 rokov (čo mi príde trošku prehnané). Každý hráč si vyberie hrdinu, vezme jeho balíček a kartu identity, ktorá má obe strany funkčné – stranu hrdinu a jeho alter-ega, napríklad alter-ego je Peter Parker a hrdina – áno – Spiderman. Karta identity okrem sily zmätenia, sily útoku, obrany a obnovenia životov dáva vedieť aj do akého počtu kariet doberáte po svojom ťahu. Ďalej uvádza aj váš počet životov a základnú vlastnosť – či schopnosť hrdinu a jeho alter-ega. Napríklad v prípade Spidermana – ak naňho zaútočí zloduch, hráč si potiahne kartu. Každá sranda však niečo stojí, čiže karty môžete spravidla zahrať, len ak za ne zaplatíte zdrojmi. Zdroje získate tak, že zahodíte kartu a získate toľko zdrojov, koľko ich práve zahodená karta poskytuje. Útočiť môžete priamo na zdravie zloduchov a ich posluhovačov (klasicky uberáte životy), alebo zmätením – uberáte tokeny z ich zločinných plánov. To je veľmi dôležité, lebo ak zločinec svoj hlavný plán dokončí, tak prehráte. Prehrou skončíte aj vtedy, ak všetci hrdinovia (či alter-egá) už ňuchajú fialky odspodu. V prípade, že zločincovi stihnete dať na držku toľko, že sa zvalí ako hruška – môžete si gratulovať, víťazstvo je vaše.

Ukážka kariet

Hra pozostáva z fázy hrdinov (každý hrdina zahrá svoj ťah) a potom nastáva fáza zloducha, kde zas zloduch naloží každému hrdinovi.

Popis fáz:

 • Fáza hrdinov
  • Hráč za zdroje zahrá karty. Sú 4 typy kariet:
   • spojenec – (môžete mať vyložených maximálne 3 spojencov) – správa sa podobne ako hrdina – vie útočiť, zmiasť, má svoj vlastný počet životov, prípadne má iné schopnosti
   • udalosť – má okamžitý efekt (napr. rozdáte 5 zranení), udalosť môže byť naviazaná na aktuálny stav identity, napr. vyžaduje, aby ste boli ako hrdina a nie ako alter-ego
   • vylepšenie – zvyčajne sa pridá ku karte hrdinu alebo k inej karte a mení, prípadne pridáva vlastnosti (zloduch má -1 útok)
   • podpora – vám pridá nejaké nové akcie (napr. vyčerpajte kartu a pridáte si jeden zdroj)
  • Hráč prípadne zahrá akcie, ktoré má k dispozícii (z kariet vylepšení či podpory), alebo útočí hrdinom či spojencami. Každú kartu, ktorú takto použije, musí vyčerpať.
  • Hráč ešte môže (ale len raz za svoje kolo) otočiť kartu hrdinu na stranu alter-ega prípadne naopak. (napríklad v stave alter-ego si viete jednoduchšie obnoviť životy)
  • ako posledné si hráč doberie svoju ruku do plného počtu a všetky svoje karty si obnoví

Ak každý hráč dokončí svoj ťah, nasleduje fáza zloducha:

Zloduch Rhino vo svojej silnejšej variante (II) a jeho hlavný plán – ukradnúť zásielku vzácneho vibránia
 • Fáza zloducha
  • zloduch sa v prvom rade snaží dokončiť svoj zločinný plán, preto umiestnite žetóny hrozieb na jeho hlavný plán (áno, aby toho nebolo málo, zloduch a jeho banda kujú aj vedľajšie a dosť nepríjemné plány)
  • následne zloduch a jeho posluhovači zaútočia na každého hráča, ale spôsob ich útokov sa mení v závislosti na tom, či je hráč vo forme hrdinu alebo alter-ega. Pokiaľ je vo forme hrdinu, hráč útŕži pár nerátaných (ak to samozrejme nevykryje svojou obranou či spojencom) v opačnom prípade sa snažia zločinci dokončiť svoj hlavný plán – čo je zvyčajne ešte nepríjemnejšie, lebo hrozí, že behom pár kôl svoj hlavný plán dokončia… Času nie je nazvyš!
  • to však ešte nie je všetko! Každý hráč si ešte musí vziať a vyhodnotiť kartu stretnutia, kde na vás čakajú ďalšie nepríjemnosti (posluhovači, vedľajšie plány, podrazy a podobne)
  • posledné čo sa udeje je to, že sa posunie žetón prvého hráča, a na rade sú znova hrdinovia
Žetóny životov, hrozieb, univerzálne žetóny a počítadlá životov.

Dojmy a záverečné zhodnotenie

Hra Marvel Champions je hra, na ktorú som sa veľmi tešil (mám rád Marvel Univerzum), a mal som obavy, či hra bude napĺnať moje očakávania. Myslím, že ich spĺňa na jednotku – graficky je hra nádherná. Základná sada obsahuje spústu kariet, a čo je hlavné – konečne som pri hraní mal pocit, že hrám za konkrétneho hrdinu. V hre sa prepínate medzi alter-egom a hrdinom ako to situácia vyžaduje a dovolí – dotvára to strategickú zložku hry. Šetríte si silné karty prípadne vzácne zdroje a zvažujete, ktorú kartu zahrať v danej situácii. Na rozdiel od Legendary Marvel nehráte všetko čo máte na ruke štýlom bum bác, ale musíte hrať takticky a strategizovať. A to poriadne. A práve to je to skvelé! Neviem sa dočkať, kedy prídu ďaľšie rozšírenia – hrdinovia, plány a zloduchovia. (Peňaženka je už nadmieru dožratá)

 • Plusy
  • Grafické stvárnenie a prehľadnosť
  • Množstvo kariet už od základu
  • Marvel 🙂 – pre fanúšikov Marvelu – nutnosť
  • Pocit, že skutočne hráte za jedného konkrétneho hrdinu
  • LCG – nikdy som netušil, že LCG dám do plusov, v tomto prípade áno, teším sa na ďaľšie rozšírenia, hrdinov a nové vychytávky, ktoré dúfam pribudnú (LCG – Living card game znamená, že v budúcnosti budú pribúdať menšie aj väčšie rozšírenia k hre)
  • Taký menší plus – plastový inzert
 • Mínusy
  • Inzert síce je, ale nie sú rozdeľovače (dividery) kariet. Stačili by aj kartónové. Škoda – inzert je dobrý nápad, ale nedotiahnutý (miesta na dividery sú už vyznačené).
  • Počiatočná voľba hrdinov by mohla byť vyberanejšia 🙂
Share:

Author: Wlk

Wlk zbožňuje hry, hlavne deckbuildery a kooperatívky, nepohrdne ani tematickými hrami. 72% výplaty odvádza jeho herným dealerom. Za zvyšok živorí a platí hypotéku. Najobľúbenejšie hry sú: Legendary deckbuilder séria (Alien, X-Files, Marvel), 7th Continent, Core Worlds, Shadowrift. Nemá v obľube počítacie eurá, ale rád si zahrá napr. Mars: Teraformace.

6 thoughts on “Recenzia – Marvel Champions CZ

 1. Jelikož českýly žádné rozšiřující balíčky nevyjdou, tak to, že je to LCG bych jako plus neviděl.

  1. Ahoj, nemyslím si, že nevyjdu žiadne rozširujúce balíky. Celé to je záležitosť dopytu. Ak sa základná hra bude dobre predávať tak sa nazdávam, že budú nejaké rozšírenia aj v CZ.

   1. Dovětek vydavatele, který se nedostal na balení hry:

    (*Ke karetní hře Marvel Champions vyjde v češtině pravděpodobně pouze základní balení, které běžným hráčům vystačí na dlouhé hodiny zábavy. Český deskoherní trh není dostatečně velký a připravený na vydávání obrovského množství rozšiřujících balíčků hrdinů a scénářů, které budou postupně vycházet.)

    1. Mne stačí, že je tam pravdepodobne, ako som spomínal, je to čiste len len záležitosť dopytu. Viem si predstaviť, že veľké rozšírenia ak budú (napr X-Meni) sa preložia. Ťažko posudzovať teraz, keď nevieme ani predajnosť hry.

  2. nauc sa po anglicky a problem je vyrieseny. beztak tie texty prelozene na kartickach su jedna hroza

   1. Problém je ten, že hra obsahuje na krabici klamavý text o tom, že budou vycházet rozšíření. S tím moje znalost nebo neznalost angličtiny nijak nesouvisí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *