Skoro 150 mil. € vyzbieraných za rok 2018

Teraz trochu čísel a zaujímavých dát, ktorými táto herná kategória prekvapuje a jasne dominuje v crowdfundingu. Už niekoľko rokov za sebou majú stolové hry, figúrky a doplnky na podporovacej platforme Kickstarter.com stúpajúcu tendenciu v obľúbenosti, no hlavne v zainvestovanom peňažnom objeme. Celkovo štatistiky tento rok hovoria o tamker 20% zvýšení prostriedkov vynaložených na tieto projekty.

Prepisovanie štatistík je pritom veľmi bežné a konštantné, keď za posledné roky nárast o 10 či 20% je už viac menej očakávaný. V porovnaní s videoherným sektorom čísla hovoria dominantne pre stolovky, zatiaľ čo tie videoherné klesajú každý rok. V roku 2015 bolo zhruba 40 mil. € zaplatených úspešným videoherným projektom, tento rok si však počítačové hry pripísali iba necelých 13 mil. €. Je pravda, že sa tažko porovnáva náročnosť týchto dvoch herných kategórií. Dôležité však je, že existuje možnosť pre získanie verejných penazí na projekty ktoré sa verejnosti páčia.

Štatistika iba projektov, ktoré dosiahli cieľ

Úspešnosť projektov sa pochopiteľne zvyšuje rovnako ako aj ich celkové financovanie. Tento rok si najúspešnejšiu kampaň, vybojovali naši severní susedia z Awaken Realms s kooperačnou fantasy hrou z prostredia keltskej mytológie Tainted Grail: The Fall of Avalon. Vyzbieranie takmer 5,5 mil. € je úctyhodné, ale jednotkou stále ostáva Kingdom Death: Monster 1.5 so skoro 11 mil. €. (Kde trošku zamrzí fakt, že si naň hráči musia počkať až do roku 2020.)

Vďaka Kickstarteru rozmanitosť a objem spoločenských hier stúpa ako nikdy predtým. Aj malí a prostriedkovo slabí tvorci hier majú možnosť svoju tvorbu presadiť a pretvoriť v skutočnosť za čo je komunita veľmi vďačná. Veď poniektorí si bez Vybuchujúcich mačiek alebo Gloomhavenu náš herný relax nevedia ani predstaviť. Jedinou nevýhodou je dlhé čakanie na kvalitný projekt. Často sa stáva, že projekt sa predĺži aj o 2 roky, ale je to stále malá cena za všetko pozitívne čo nám Kickstarter prináša.

Source: https://www.polygon.com/2019/1/15/18184108/kickstarter-2018-stats-tabletop-video-games

Share:

Author: Adrias

Do tejto záľuby som sa dostal náhodou pred 5 rokmi, aj keď nehovorím, že predtým som sa rád nehrával. Táto aktivita je spoločenská, príjmená a náučná takže sa oplatí zanechávať čas aj peniaze v nej :). Obľubujem stratégie s mapou a nejakym konfliktom, no som veľmi všestranný a ako som sa presvedčil už veľa krát, nesúď hru podľa obalu. Naj: Game of Thrones Board Game

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *