BEZ BATERIEK

Žijeme v časoch závratného technologického pokroku digitálneho veku. Denne ponárame svoje hlavy a mysle do obrazoviek, zakuklení v nich často zotrvávame aj večer, keď sme už konečne doma s milovanými pod jednou strechou. Ochotne sa poddávame hypnotizujúcemu vábeniu našich mobilov kdekoľvek sme a čokoľvek iné v tej chvíli práve robíme.  Šklbe nám rukami za čiernymi zrkadielkami – všetci máme rovnaký tik. Matka, učiteľka a tajná milenka Televízia tiež ešte nepovedala posledné slovo, neustále mení svoju tvár a spôsoby. Seriálová produkcia nových platforiem dosahuje nevídané vrcholy kvality aj kvantity. Videohry presiakli do povedomia a voľného času verejnosti už dávno. Pokrok nám dokonca umožnil hrať rôzne elektronické hry na tabletoch či telefónoch.

Napriek zmieneným rozptýleniam však neustále rozkvitá aj trh s modernými stolovými hrami a nová éra tohto priemyslu naberá na intenzite – ročne sa vymyslia stovky, ak nie tisíce nových spoločenských hier, organizujú sa veľtrhy a celosvetové tržby neprestávajú šplhať do šťavnatých čísel. Kultúra tejto kratochvíle sa našťastie šíri prostredníctvom svojich apoštolov i na Slovensku. Ľudia sa stretávajú v herných kluboch či kaviarňach, rodiny si s kamarátmi čoraz častejšie sadajú k stolom a rozkladajú herné dosky, rozdávajú karty, žetóny, hádžu kockami, posúvajú figúrkami.

Prečo však ľudia naďalej a radi hrávajú spoločenské hry? A prečo by ich vôbec mali hrať?
Tu je niekoľko dôvodov:

1. Doba, keď si väčšina z nás pod pojmom „spoločenská hra“ predstavila Človeče, Monopoly alebo Dostihy a Sázky je nenávratne preč. Mnohí už síce vyskúšali Scrabble či Aktivity, no smelo môžeme zájsť oveľa ďalej. Spoločenské hry sa vyvíjajú a zmenili sa na niečo s tak širokým záberom, že je pomaly nemožné tvrdiť: “vieš čo, ja spoločenské hry moc nemusím / nemám rád”. Pravdepodobne totiž existuje tá správna hra aj pre vás. Sú hry rozličných druhov a tém, žánrov a mechanizmov, pre všetky vekové kategórie a rôzne príležitosti či nálady.

2. Stolové hry ponúkajú možnosti sociálnej interakcie: komunikáciu a živý kontakt zoči-voči. Niekedy totiž zabúdame aké dôležité je byť s ľuďmi a zdieľať spoločné chvíle. Môže sa tiež stať, že témy sa vám v spoločnosti rýchlo vyčerpajú a hrozí omieľanie vaty o počasí a robote či nezdvorilé upriamenie pozornosti do svetla mobilu. Pri hre sa všetci vedno sústredia na rovnakú vec, zabavia sa, rozprávajú, smejú, dívajú sa jeden druhému do očí – sú duchom prítomní. Nenásilne tak dochádza k ľudskému spojeniu a stmeľovaniu vzťahov s blížnymi.

3. V hrách nemusí ísť len o číru náhodu ako pri Človeče alebo o schopnosti, ktoré vyžaduje šach. Užiť si ich môže aj človek, ktorý stolovky bežne nehráva. Dôležitým prvkom je často medziľudská komunikácia, blafovanie, ale aj vzájomná kooperácia či spolčovanie sa.

4. Posedenie pri hre vám rovnako ako život dáva na výber z viacerých možností a je len na vás ako sa rozhodnete. Zakaždým totiž bude viac toho, čo by ste chceli urobiť ako vecí, ktoré máte v danom ťahu dovolené. Musíte preto rozvíjať krátkodobé aj dlhodobé stratégie, určiť si priority, vytýčiť ciele a rozložiť sily.

5. Dobré stolové hry človeka duševne stimulujú a šteklia tým našu psychiku. Pri mnohých hrách s viacerými hráčmi sledujete ostatných za stolom a čakáte na ich ťahy. Ako zareaguje, ak sa posuniem sem? Čo urobí, ak spravím toto? Chystajú odvetu za môj predošlý pokus? Stačí hre dovoliť, aby vás vtiahla dnu a zamkla dvere. Váš zážitok potom okorení mierne zrýchlený tep, škrípanie zubov či víťazné poskočenie srdca.

6. Herné komponenty sú skutočné, zhmotnené pred vami. Môžete si ich vziať do ruky, ukladať na seba, posúvať po hernej doske či vziať ich súperovi. Všetko na stole je hmatateľné – drevo, papier, umelá hmota.

7. Súťaživosť a rivalita za stolom neprinášajú človeku psychicky zdrvujúci životný neúspech. Ak totiž hráte so správnymi ľuďmi, ste v bezpečí príjemnej spoločnosti. Prehrávate tak bez utrpenia z porážky – o nič predsa v konečnom dôsledku nejde. Takéto prostredie umožňuje ľuďom (najmä mladším hráčom) pripraviť sa na bezbolestné akceptovanie prehry. A porazení to hocikedy môžu skúsiť znovu – ponúka sa im nová šanca na úspech. Dôležité je iba to, ako často hrávate!

Spoločenské hry ani karty nevymiznú. Ľudstvo je totiž hravé odjakživa, je to súčasť našej prirodzenosti. Žiaden technologický pokrok nenahradí bezprostredný kontakt tvárou v tvár – ľudí budú stále baviť hry, pri ktorých si môžu posedieť v dobrej partii a spestriť si nimi spoločne trávenú chvíľu.

Navyše, stolové hry nemusíte zapájať do siete a nepotrebujete do nich ani žiadne baterky. Sadnite si so svojimi blízkymi či kamarátmi k stolu a otvorte divotvornú krabicu. Bude vám spolu dobre!

Share:

Author: Roman

Spoločenské hry považuje za zmysluplný spôsob zábavy mohutného záberu pre všetky vekové kategórie a veľké dobro pre rodiny s deťmi. Je nesmierne vďačný za fungujúci zrak a sluch, ktoré mu umožňujú plnohodnotne vnímať film, hudbu, literatúru, výtvarno a HRY.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *