Keď sa v roku 2009 objavila na scénu hra Cyclades, srdce mnohých hráčov, vrátane toho môjho, zaplesalo. Francúzske vydavateľstvo Matagot umožnilo vznik veľmi vydareného diela autorov Bruna Cathalu, Ludovica Maublanca a ilustrátora Miguela Coimbru. Dvaja až piati hráči sa od tej chvíle môžu preniesť mysľami do najkrajšej časti helénskeho sveta, ostrovov v kykladskom súostroví!

Medzi veľmi príjemné zážitky počas našich dovoleniek v Grécku bolo stretnúť na ostrove Paros partiu mladých ľudí zo Švédska hrať práve pôvodné vydanie tejto úžasnej hry. Ak v budúcnosti plánujete navštíviť niektoré väčšie ostrovy Kyklád, ako napr. Paros, Naxos, Amorgos, Andros, Tinos, Milos, Ios, Mykonos alebo Santorini, iba ťažko možno odporučiť pribaliť si so sebou veľkú krabicu Cyclades, ale zahrať si Cyclades na Kykladách by malo rozhodne štýl… Čo všetko pre vás autori hry pripravili?

Na fotografiách, ktoré sprevádzajú tento text, som sa snažil zachytiť herný materiál oboch edícií, pôvodnej (vľavo) a novej legendárnej (vpravo). Okrem množstva oku lahodiacich komponentov hra poskytuje veľmi prehľadne spísané pravidlá.

Pomocou série premyslených ťahov a za pomoci olympských bohov, priazeň ktorých sa musí draho vykupovať, hráči majú za úlohu postaviť tri metropole. Na konci kola, kedy je získaná tretia metropola, sa vyhodnocuje víťaz hry. Metropole vie hráč získať tromi spôsobmi: buď pokľudnou stavbou štyroch rôznych mestských budov, alebo založením filozofickej školy, no a napokon, s bojovým pokrikom, dobytím územia s už existujúcou metropolou…

Cyclades sa hrajú na kolá, kde na začiatku kola získa každý hráč svoj príjem v minciach, na základe toho, koľko „rohov hojnosti“ ovláda na pevninských a morských územiach. Pre ovládanie územia stačí prítomnosť jediného hoplita a ak hopliti opustia územie, hráč si ho označí žetónom svojej farby, pretože ho naďalej ovláda. Hráč má vo svojej zásobe a farbe 8 hoplitov, 8 trirém, niekoľko žetónov a stĺpik, ktorým vyjadruje účasť v druhej fáze každého kola…dražbe o priazeň Bohov!

V tejto druhej fáze sa v podstate rozhoduje o povahe toho, čo si v danom kole zahrajete, k čomu vás pustia vaši súperi. Postupne v poradí totiž prihadzujete sumy, ktoré ste ochotní zaplatiť, aby ste získali priazeň boha a odohrali akcie, ktoré umožňuje. Pod patronátom Dia staviate chrámy, najímate kňažky, manipulujete s balíčkom mýtických bytostí. Aténa podporuje stavbu akadémií, a naberanie filozofov. Poseidón je patrónom prístavov a stavia či presúva trirémy na námorných poliach – súvislý rad trirém umožňuje potom presun vojska z ostrova na ostrov, takže vhodne rozložené lode napovedajú veľa o vojenských úmysloch hráča. Áres je bohom vojny, stavia pevnosti, ale hlavne hoplitov, ktorých aj presúva na mape. Hopliti sú dušou hry a ich prítomnosť je rozhodujúca pre útok ale i obranu dosiahnutých úspechov. Popri použití týchto bohov má hráč právo odohrať aj karty mýtických bytostí, ktoré dokážu svojimi efektami ovplyvniť významne „chod dejín“. Poslednou možnosťou je získať priazeň Apolóna, ktorý vylepší vašu ekonomiku. Takto to bolo v pôvodnej edícii. V legendárnej edícii pribudla Héra. K jej účinkom sa dostanem nižšie.

Ekonomika je skutočnou alfou a omegou v tejto hre. Mať v kriticky dôležitom momente dostatok mincí, aby si vykonal potrebný ťah, alebo ovplyvnil poradie v poslednom kole hry, iba to zaručuje úspech. Preto sa aj táto hra zaraďuje medzi tzv. eurohry, čiže hry s nižším podielom náhody, napriek tomu, že má aj bojové hody kockami. Veľmi silnou stránkou hry z roku 2009 bola jej grafická podoba, každý hráč mal svoje jednotky unikátne vytvarované, päť hlavných mýtických bytostí, Minotauros, Medúza, Polyfémos, Cheirón a Kraken boli impozantné figúrky, no a hrací plán, ktorý sa položil na stôl veľmi pekne navodzoval význam slova Cyclades, čiže Kruh.

Viem si predstaviť nadšenie, ktoré museli prežívať autori tejto hry počas celého obdobia od jej vzniku, až po vydanie aktuálneho „legendárneho“ vydania. Slávili jeden úspech za druhým a dokonca vydali dve veľké a niekoľko menších, viac či menej vydarených, rozšírení, napr. Hades a Kronos. Týmito rozšíreniami postupne vychádzali v ústrety spätnej väzbe od hráčskej komunity. Hráči si „vypýtali“ možnosť hrať v tímoch, priniesť hrdinov, titánov, hýbať figúrkami aj pri priazni iných bohov ako bol bojovný Áres, chceli vidieť žoldnierov podsvetia, kňažky, a celý grécky panteón bohov…

Všetky tieto milé udalosti vyústili v roku 2024, teda 15 rokov od prvého vydania Cyclades, do hry, ktorú do našich krajov prináša vydavateľský dom Tlama games. Hra dostala názov Cyclades: Legendary Edition a na jej tvorbe sa podieľali tí istí autori a umelci. Vydanie hry bolo potrebné podporiť na platforme Kickstarter a úspech prvého vydania predurčil aj úspech kampane legendárneho vydania. Za cenu cca 65 Eur si teda máte možnosť zaobstarať jednu famóznu, rokmi osvedčenú hru, pri ktorej sa kvalitne zabaví 2 až 6 hráčov.

Nové legendárne vydanie v sebe zahŕňa osvedčený herný koncept v kombinácii s vylepšeniami, ktoré do hry priniesli veľké rozšírenia pôvodného vydania. Preto, keď človek otvorí krabicu, s úžasom si vie prelistovať karty množstva bytostí bohatej gréckej mytológie, ale už aj najvýznamnejších hrdinov Trójskej vojny! Figúrky a bytosti sú síce z dreva a kartónu, ale je tu možnosť zakúpenia rozšírenia, aby ste si vedeli situáciu na mape vizualizovať za pomoci krásnych figúrok.

Najvýraznejší rozdiel možno badať na mape. Je modulárna, v najvyššom počte hráčov pozostáva až z desiatich dielov. Podmienkou víťazstva už nie sú dve, ale až tri metropoly. Hrdinovia, ktorých je možné najať si za pomoci Diovej manželky Héry, umožňujú pohyb hoplitov aj vtedy, keď nebol vybratý Áres. Zaobstarať si hrdinu čo najskôr je z tohto dôvodu veľmi výhodné, ale prinášajú aj iné veľmi zaujímavé a silné efekty, ak sa ich rozhodnete obetovať. Kňazov nahradili výlučne kňažky, s podobnými efektami. Sila filozofie ostala zachovaná. Dynamika, herné mechanizmy a celkový dojem z hrania Cyclades sa z môjho pohľadu nezmenili výrazne, čo považujem za silnú stránku tohto vydania. Umelecké prevedenie je plne uspokojujúce a podporuje prehľadnnosť pri hraní. Kto si chce zážitok vylepšiť figúrkami, má možnosť prikúpiť si dodatok.
Cyclades by som s kľudným svedomím vrele odporučil komukoľvek už v roku 2009, a teraz, po vydaní 2024, nemám najmenší dôvod zmeniť takéto odporučenie. Legendárna hra vám vo svojom legendárnom vydaní prinesie množstvo zábavy a napätia v prostredí, ktoré mám osobne najradšej – v prostredí gréckych ostrovov a mytológie!
Plusy:
+ Osvedčené herné mechanizmy, rozličné cesty k víťazstvu
+ Zakomponovanie vylepšení do základu hry
+ Téma, prostredie, grafické prevedenie
+ Český preklad
Mínusy:
– Dlhšia príprava hry kvôli modulárnej mape
– Potreba dokúpenia rozšírenia s figúrkami bytostí, hoplitov a trirém
OdpovedaťPreposlaťPridať reakciu |
Posledne okomentované