GRÉCKO V TÉME STOLOVÝCH HIER / 11. diel: Moderná doba

V našom putovaní gréckymi dejinami v sprievode prekrásnych spoločenských hier sme sa dostali až k modernej dobe a súčasnosti. V roku 1821, po takmer 400-ročnej porobe pod Osmanskou ríšou, sa odhodlali tí najodvážnejší Gréci z Kréty a Peloponézu obnoviť svoju nezávislosť. Národ s ohromne zaujímavými dejinami, kolíska našej civilizácie, si tak opäť začal písať svoju samostatnú kapitolu.

Hellas na ruinách Mesolongi

Ak hovoríme o stolových hrách, tak v porovnaní s vekom mýtov, antikou či s obdobím Byzancie musí zákonite tento diel vyznieť chudobnejšie. Avšak aj moderné dejiny Grécka dokázali zaujať autorov hier a máme tu vďaka tomu niekoľko vydarených zástupcov.

Freedom!

Mesto Mesolongi je posvätným miestom všetkých Grékov. Pri jeho hradbách sa nachádza národná “Záhrada hrdinov”, symbol boja za slobodu a nezávislosť. V rokoch 1822 až 1826 mesto zažilo až tri nemilosrdné obliehania a zaujímavosťou je, že v roku 1824 tu pôsobil a umrel aj slávny anglický básnik Lord Byron. Grécky autor Vangelis Bagiartakis si minulý rok uctil grécky boj za slobodu vydaním hry FREEDOM! určenou pre dvoch hráčov. Jeden z nich velí imperiálnej armáde Turkov a Egypťanov, druhý z nich má na starosti obranu hradieb a ostatných prístupov do ťažko skúšaného mesta. Hra je riadená kartami, podobne ako sme zvyknutí pri tituloch Studená válka 1945-1989 či 1989: Úsvit svobody. Aby sa autor čo najvernejšie priblížil histórii, rozdelil hracie karty do dvoch balíčkov. V chronologickom slede tak môžeme sledovať vstup významných vojenských a politických osobností, ako aj udalostí tej doby. Hra je vynikajúco vyvážená, k rozhodovaniu o celkovom víťazovi dochádza často až v posledných vypätých momentoch.

Kreta

Najväčším ostrovom Helénskej republiky je Kréta. V súčasnosti veľmi obľúbená destinácia cestovného ruchu, bájne centrum minojskej civilizácie so svetoznámym labyrintom v Knóse. Kréta je pre pevninské Grécko čosi ako Sicília pre Taliansko – krajina hrdých, neústupných a podnikavých Grékov, pardón, Kréťanov! Inak tomu nebolo ani v 19. storočí a v hre KRETA si 2 až 4 hráči vyskúšajú, aké náročné je získať a udržiavať na tomto ostrove vplyv svojho rodu. V roliach admirála, miestokráľa, sedliaka a kastelána si pripravujú pozície v jednotlivých provinciách, aby ich v príhodnej chvíli mohli čo najvýhodnejšie obodovať.

Aegean Strike

Egejská oblasť má dvoch hlavných rivalov – Grécko a Turecko. Tieto dve krajiny majú extrémne napäté vzájomné vzťahy, najmä po roku 1974, kedy sa začala dodnes trvajúca okupácia severného Cypru. V kontexte tejto situácie vytvoril Mark Herman v roku 1986 hru AEGEAN STRIKE. Je to náročná žetónková hra s úrovňou komplexnosti 4,2 z 5. Stavia proti sebe veliteľov zborov pozemných, námorných a vzdušných síl s použitím najmodernejšej súdobej vojenskej techniky. Pevne verím, že ani jeden z možných scenárov tejto hry, Grécko-turecká vojna či 3. svetová vojna, nikdy v našej realite nenastane.

Amphipolis

V roku 2021 by mal byť verejnosti sprístupnený najvýznamnejší archeologický objav 21. storočia – macedónska hrobka v meste Amphipolis. Bola objavená v roku 2012 a odvtedy sa na toto miesto sústreďuje pozornosť vedeckej obce. V rozsiahlej hrobke datovanej do čias tesne po smrti Alexandra Veľkého našli archeológovia množstvo vzácneho materiálu a udalosť si všimol aj významný autor stoloviek Reiner Knizia. Vymyslel hru AMPHIPOLIS, v ktorej sa 1 až 4 tímy archeológov pokúšajú vyniesť na svetlo sveta čo najviac rozmanitých artefaktov z hrobky skôr, než jej vchod zavalí zosuv pôdy. Hra má veľmi jednoduché pravidlá, napreduje svižne a z výsledného bodovania by nemal mať hlavybôľ žiaden z hráčov.

Souvlaki Wars

Vyššie spomenutý Vangelis Bagiartakis si v roku 2011 vybral výrazne ľahšiu tému, akou je obliehanie mesta Mesolongi. V hre SOUVLAKI WARS umožňuje 2 až 4 hráčom riadiť tradičný grécky fast-food biznis. Na ražni sa griluje souvlaki a gyros, nestíhate fritovať hranolky a o chvíľu zrejme skončí aj posledná zásoba coly v chladničke! V lokále neustále pribúdajú zákazníci, ktorí potrebujú ukojiť svoj hlad, a keď do toho začnú zvoniť aj telefonické objednávky, máte o zábavu doslova postarané. V Souvlaki Wars si sledujete zásoby, peniaze a hlavne reputáciu podniku. Táto hra patrí skôr do kategórie párty hier, je veľmi veselá a celkový zážitok umocňujú tiež ilustrácie na kartách. Dobrú chuť!

Toto boli hry približujúce svet novodobého Grécka. V nasledujúcom článku by som chcel poukázať na tituly, ktoré sú svojou povahou civilizačné, a teda nás sprevádzajú naprieč dejinami od staroveku až po súčasnosť. Zvyčajne sú to hry s dlhšou dobou hrania a dosť veľkými požiadavkami na plánovanie. Vzhľadom na rozsah doteraz publikovaných článkov si určite viete domyslieť, že účasť Grécka a Grékov v týchto hrách rozhodne nebude zanedbateľný…


foto: www.boardgamegeek.com, wikipedia.org

Author: Pecovarhy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *